Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Hasło osobowe w pigułce

Dodał: Bartłomiej Włodarczyk,

Surowce | 10 komentarzy

slodether, yellow umbrella

slodether, yellow umbrella, http://www.flickr.com/photos/7185311@N03/1084349065 (CC BY-NC-SA 2.0)

Prezentacja ukazuje podstawowe zasady stosowania haseł osobowych w JHP BN.

 

10 komentarzy

 1. pu-b 14-10-2011 10:57

  Czy zamieszczą Państwo podobny materiał nt. haseł zw. z ciałami zbiorowymi? W związku z tym mam pytanie: w słowniku BN są hasła z nazwą miejscowości w nawiasie oraz takie które tego dopowiedzenia nie mają, np. Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Akademia Obrony Narodowej, Centralna Biblioteka Rolnicza (Warszawa) i Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca (Warszawa). Jak prawidłowo powinno brzmieć hasło dot. ciała zbiorowego, ponieważ nie wiemy, która forma jest poprawna. Proszę o wyjaśnienie, jeśli oba hasła wzorcowe zrobione są dobrze.

 2. Kacper Trzaska 14-10-2011 11:36

  Dziękuję za informację.
  Rozważamy cykliczne publikowanie tego typu materiałów o wszystkich rodzajach haseł.

  Podane przykłady haseł korporatywnych są poprawnie skonstruowane.

  Dopowiedzenia dodaje się obligatoryjnie do nazwy ciała zbiorowego wówczas, gdy nazwa jednoznacznie nie identyfikuje danego ciała zbiorowego. To główna zasada dot. stosowania dopowiedzeń w konstrukcji korporatywnych haseł wzorcowych. Zagadnienie jest opisane szerzej w publikacji „Katalogowanie przedmiotowe w JHP BN: poradnik” w rozdziale „Hasło korporatywne” autorstwa J. Wilk-Żmigrodzkiej.

  Z pozdrowieniami.

 3. pu-b 14-10-2011 14:00

  Taką informację wyczytałam już w poradniku, jednak nie jest to do końca jasne. Czy np. Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca nie jest nazwą jednoznacznie identyfikującą tę instytucję, tak jak Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego? Czym Państwo się kierujecie przy dodawaniu obligatoryjnie nazwy? Będzie nam to pomocne w prawidłowym tworzeniu haseł. Pozdrawiam.

 4. Lara 17-10-2011 19:27

  Świetna prezentacja lecz w slajdzie 24 wkradł się pewien błąd dotyczący Picassa 🙂

 5. Bartłomiej Włodarczyk 18-10-2011 07:50

  Dziękuję 🙂 Już poprawiam

 6. Kacper Trzaska 18-10-2011 10:59

  Szanowna Pani!
  Serdecznie dziękuję za informację.

  Hasło korporatywne uzupełniane jest dopowiedzeniem lokalizującym, gdy w statucie bądź regulaminie organizacyjnym danej jednostki nazwa instytucji podawana jest wraz z miejscowością, w której prowadzi działalność. Jest to druga ważna zasada dot. dopowiedzeń lokalizujacych stosowanych w hasłach korporatywnych.

  W podanych przykładach:
  – Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca (Warszawa) – do hasła korporatywnego błędnie zostało dodane dopowiedzenie lokalizujące, ponieważ po weryfikacji nazwy w „Statucie Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca” okazało się, że w nazwie nie pojawia się miejscowość. Być może wcześniej nazwa była inna a hasło pozostało w poprzedniej formie, stąd pojawił sie błąd.

  – Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – hasło korporatywne poprawnie skonstruowane. W statucie jednostki występuje nazwa bez miejscowości, w której działa instytucja. W takim przypadku dodanie dopowiedzenia lokalizujacego byłoby błędem.

  Hasła zostały poprawione.

  Z pozdrowieniami.

 7. joan 25-10-2011 14:51

  Witam
  mam pytania odnośnie do zawodów: dlaczego skoro zawód jest kategorią osób to w katalogu BN jest hasło: Literaturoznawcy – biografie – Polska, skoro nie powinno być tych biografii? I drugie: jaki zawód wg SHP BN mają historycy literatury polskiej?

 8. Bartłomiej Włodarczyk 25-10-2011 15:20

  Jesteśmy w trakcie wprowadzania poprawek w naszej bazie (dlatego można jeszcze znaleźć hasła o konstrukcji: [kategoria osób] – biografie).

  W JHP BN historycy literatury to Literaturoznawcy (przed chwilą dodałem brakującą formę odrzuconą Historycy literatury).
  Poprawne hasło dla polskich historyków literatury wygląda więc następująco:

  Literaturoznawcy – Polska

 9. joan 26-10-2011 00:06

  Dziękuję, ale pozwolę sobie zauważyć, że Literaturoznawcy to nie to samo co historycy literatury. Pozdrawiam

 10. Bartłomiej Włodarczyk 26-10-2011 08:19

  W JHP BN stosujemy pewne uproszczenia. Dotychczas dokumenty na temat historyków literatury opracowywaliśmy przy pomocy tematu Literaturoznawcy. Nie znaczy to jednak, że nie możemy tego zmienić. Zastanowimy się nad wprowadzeniem osobnego hasła Historycy literatury. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>